|
Stan nieważkościCo to jest stan nieważkości? A tymczasem... Bycie w stanie nieważkości wcale nie musi wiązać się z brakiem grawitacji wywoływanej przez jakieś masywne ciało. Mało tego, można otrzymać grawitację (sztuczną) bez żadnego przyciągania grawitacyjnego, czyli bez istnienia w pobliżu planety, czy innego dużego ciała niebieskiego. Co jest istotą odczucia ciężkości i ew. nieważkości?Istotą odczuwania ciężaru własnego ciała wcale nie jest fakt
przyciągania do planety, ale raczej że...
Taki „mini” stan nieważkości, przez krótki moment odczuć można, gdy nagle zaczyna szybko ruszać w dół winda. Inna podobna sytuacja, to zjazd kolejką w wesołym miasteczku (tzw. roller coaster) – w pewnym momencie sama kolejka zaczyna spadać dokładnie tak jak my i nie możemy się na niej oprzeć. Podobna sytuacja zachodzi dla kosmonautów na stacji kosmicznej. Tutaj mamy stan nieważkości wręcz permanentny. A jednak grawitacja w obszarze stacji jest całkiem spora. W końcu to dzięki tej grawitacji stacja utrzymuje się na orbicie kołowej i satelita okrąża Ziemię, a nie ucieka gdzieś w kosmos. Dlaczego jest więc nieważkość?
- Odpowiedź jest tu prosta – dlatego, że prędkość ruchu orbitalnego jest na tyle duża, że wciąż wynosi stację poza horyzont Ziemi. Można to prześledzić analizując poniższy rysunek (podobno nauka zawdzięcza go samemu Newtonowi). Tutaj pokazane są z perspektywy globu ziemskiego przypadki zrzucania ciała z coraz większymi prędkościami. Dla odpowiednio dużej prędkości, mimo że grawitacja cały czas zakrzywia tor ciała, to jednak prędkość jest na tyle duża, że do spadku na ziemię wcale nie dochodzi (zakładamy, że nie działa tu atmosfera, która mogłaby zmniejszać prędkość ruchu).
|