Fotografia cyfrowa - wstęplas_w_sloncu.JPG (130398 bytes)

Dla autora niniejszej witryny (i tego działu) fotografia cyfrowa jest ważnym elementem życia. Przede wszystkim liczy się  jako nowa jakość dodająca patrzeniu na świat nowej wrażliwości, dodatkowego wymiaru. Bo dodając sobie w umyśle tę dodatkową kategorię oceny obrazów nas otaczających - kategorię "jak by to prezentowało się na zdjęciu?..." - nagle przekonujemy się jak wiele jesteśmy w stanie zaobserwować inaczej niż do tej pory - ciekawiej, pełniej.

Poza tym, dzięki zarejestrowaniu obrazu, utrwaleniu ulotnej chwili w postaci zdjęcia dostajemy możliwość spojrzenia wstecz na to co się działo, dajemy sobie szansę na nową refleksję.
Ileż to chwil naszego życia umknęło zupełnie bezpowrotnie?... Ile piękna przeszło niezauważone? 
Człowiek dzisiejszych czasów ma wielkie możliwości. Ma, ale najczęściej z nich nie korzysta. Raczej "z przyzwyczajenia" goni za coraz to nowymi obiektami do POSIADANIA. Tylko, że owo posiadanie jest powierzchowne - idziemy przez piękny park (nawet jeśli byłby to nasz prywatny park), las, ale jakże często nie potrafimy przeżyć, wchłonąć jego piękna. Patrzymy na cudowne chmury, pola, wodospady, a wrażenia ledwie nas "muskają". Co to jest owo "posiadanie"? - fakt zapisania w jakimś urzędzie... fakt, że inni myślą o nas jako o "właścicielach"...
Cóż z tego, jeśli wskutek braku wrażliwości całe owo "posiadanie" będzie zawsze POZA NAMI - odległe, obce - bo NIEZROZUMIAŁE. Pieniądze tu nie pomogą. One tylko zmieniają stan naszych odniesień do tego co łączy nas z innymi ludźmi. Ale nie zmieniają tego co tylko i wyłącznie  W NAS. 
A do tego by stać się właścicielem piękna które spotykamy, niezbędna jest jeszcze WRAŻLIWOŚĆ - czyli jakieś takie czarowne połączenie szacunku dla wspaniałości świata i umiejętności odczuwania harmonii rzeczy. A tego nie da się inaczej zdobyć dla siebie, niż żyjąc w prawdzie tego co spotykamy i czujemy. Nie da się tego osiągnąć inaczej niż patrząc, ucząc się i zachwycając się
Bo można mieć flotę statków handlowych, majątek większy niż budżety sporych Państw (są przecież tacy ludzie), ale być wewnętrznie biednym, pustym, zamkniętym. Wszak są rzeczy, których nie da się kupić - nie można wrócić chwil, które umknęły - a pieniądze nie są w stanie zagwarantować rozwoju wrażliwości na piękno świata. Nie da się za pomocą kupionego profesjonalizmu innych ludzi dotrzeć do tego co jest w pełni TYLKO W NAS I TYLKO Z NAS. Bo tylko my mamy do tego dostęp.

ZachodSlonca.JPG (172956 bytes)Dziś, dzięki połączeniu łatwości cyfrowego fotografowania z potęgą internetu, możemy swoimi obrazami (i związanymi z nimi przeżyciami) dzielić się z innym ludźmi, możemy komunikować się na nowe, ciekawsze sposoby. To wspaniałe, bo możemy się dzielić z innymi ludźmi naszym spojrzeniem na świat, naszą wrażliwością. I chyba warto to robić. Bo dzieląc się wrażliwością, dzielimy się życiem, wzrastamy wewnętrznie. Dajemy sobie dar naprawdę wspaniała. Dlatego życie z fotografią (cyfrową) jest znacznie ciekawsze.

Autor niniejszej witryny od lat pasjonuje się fotografią cyfrową. Jednocześnie, z racji tworzenia podręcznika z fizyki - Fizykonu, zbiera on rozmaite informacje o działaniu urządzeń związanych z tą dziedziną. Dlatego postanowił na tych stronach podzielić się częścią zdobytej wiedzy i doświadczeń. 

 

Uwagi na temat zamieszczonych tekstów proszę kierować do autora na adres: redakcja@fizykon.org.