|
TemperaturaSpis treści rozdziału: Temperatura - wstępPodstawową wielkością charakteryzującą zjawiska cieplne jest temperatura. Wielkość tę odczytujemy z termometru, dzięki czemu dowiadujemy się czy jest ciepło, czy zimno. Ale od odczucia ciepła i zimna, do poprawnego określenia wielkości fizycznej droga nie jest prosta.
Jeszcze w XIX wieku uważano, że zjawiska cieplne wiążą
się z przepływem specjalnego fluidu zwanego cieplikiem. Dzisiaj
wiemy, że żaden cieplik nie istnieje, chociaż obserwacja takich zjawisk
jak ogrzewanie, czy oziębianie dość wyraźnie sugeruje, że jest
„coś”, co przepływając od ciał ciepłych do zimnych,
powoduje ogrzanie tych ostatnich. Co to jest owo tajemnicze „coś”? Temperatura wskazuje kierunek przepływu energii cieplnej.Gorące ciało (czyli ciało o wyższej temperaturze) ma energię „na wyższym poziomie”, niż ciało chłodne. A ponieważ poziomy energetyczne dążą do wyrównywania się, to: samorzutny przepływ energii zachodzi zawsze od ciała o wyższej temperaturze do ciała o niższej temperaturze.
To wydaje się oczywiste, bo przecież nikt nigdy nie zauważył by zimny lód ogrzał cieplejszego niż on człowieka, jednak warto mieć świadomość, że fakt ten jest podstawą dla pojęcia temperatury. W ten sposób temperatura szereguje wszystkie ciała w zależności od ich możliwości samorzutnego oddawania, lub przyjmowania ciepła. Kelwin - jednostka temperatury w układzie SIJednostką temperatury w układzie SI jest kelwin. Stopień CelsjuszaStopień Celsjusza jest jednostką powstałą z podzielenia pewnego uzgodnionego zakresu temperatur na 100 równych części.
Po podzieleniu zakresu na 100 równych odcinków, każdy z nich będzie wyznaczał różnicę temperatur równą 1°C. Skala Celsjusza, a skala bezwzględna (Kelwina)Pomiędzy skalą Celsjusza, a skalą Kelwina zachodzi podobieństwo. Odmienność obu skal temperaturowych polega na wybraniu innych punktów stanowiących "zero" - równych 0.
Interpretacja mikroskopowa temperaturyTo, czym jest temperatura najlepiej wyjaśnia się w oparciu o teorię kinetyczno molekularną. Wynika z niej, że temperatura jest tym wyższa, im szybciej poruszają się cząsteczki/ atomy danego ciała. W temperaturze zera bezwzględnego cząsteczki nie poruszają się wcale. Temperatura gazów (rozrzedzonych) jest wprost proporcjonalna do średniej energii kinetycznej cząsteczek ciała.
A jak jest z temperaturą ciał stałych i cieczy?W przypadku cieczy, a jeszcze bardziej ciał stałych temperatura nie jest już w tak prosty (jak w przypadku gazów) sposób zależna od energii kinetycznej ruchu cząsteczek. Bo znaczący wkład do energii wnoszą tu wiązania międzycząsteczkowe. One jakby przejmują na siebie dodatkową energię, co powoduje, że pozostające równowadze termodynamicznej gaz i ciało stałe (czyli mające tę samą temperaturę), będą miały różne średnie energie kinetyczne ruchu cząsteczek. Uwaga - temperatura, a energia wewnętrznaTu warto dodać, ze ważnym pojęciem ściśle powiązanym z temperaturą jest energia
wewnętrzna. Ostatnie zmiany - Michał Dyszyński 22 listopada 2013 |
||||||||
|