Poradniki - opis

Witryna Fizykon.org.rubikon.pl jest w swej głównej części wortalem edukacyjnym. Podstawową częścią jest tu sieciowy podręcznik do fizyki Fizykon. Uzupełniającą rolę pełnią dodatkowe poradniki i artykuły o charakterze poradnikowym, szkoleniowym, czy zwyczajnie opisującym różne dziedziny (np. takie, które z jakichś powodów podobają się autorowi witryny. 

Aktualnie dostępne są następujące poradniki i opracowania edukacyjne, lub popularyzujące wiedzę:

artykuł o słuchaniu muzyki - autorska analiza pewnych mitów na temat audiofilskiego słuchania muzyki. Odpowiada (częściowo) na pytanie czy, ew. kiedy warto stać się wyznawcą tego kosztownego hobby.
o cyfrowych formatach zapisu dźwięku - trochę techniczny (ale przystępnie napisany) artykuł o tym czym się różni zapis na płycie CD od dostępnych w Internecie mp3-jek, trochę o nowych, audiofilskich formatach zapisu audio i związana z tym dyskusja na temat uzyskiwanych wrażeń dźwiękowych
Poradnik fotografii cyfrowej - jak wybrać sobie aparat cyfrowy, jak przygotować zdjęcia do wywołania, co nieco o fotografowaniu.
korepetycje - głos autora strony w sprawie korepetycji - czy warto wydawać na nie pieniądze? Czy korepetycje nie są patologią szkolnictwa?
Fizyka kwantowa dla psychologów - bardzo popularne opracowanie idei fizyki kwantowej. Częściowo ten tekst zalicza się do Fizykonu, jednak z racji na nieco odmienny, mało "podręcznikowy" charakter. Jest tu za to sporo rozważań o naturze filozoficznej.
teoria względności dla psychologów - podobne do poprzedniego opracowanie, jednak tym razem dotyczy teorii względności Einsteina.
Windows inaczej - autorskie uwagi i kilka porad dotyczących użytkowania systemu Windows.