Maszyny proste

 

 

Maszyny proste - wstęp

Ostatnie zmiany 6.04.2017

Rzeczownik „maszyny” zawarty w określeniu „maszyny proste” jest właściwie mylący. Większość osób, sugerując się to nazwą, wyobraża sobie jakąś poważniejszą mechaniczną konstrukcję w rodzaju obrabiarki, wiertarki czy innego urządzenia posiadającego napęd. Tymczasem w tym przypadku chodzi tu o coś bardzo prostego – o "urządzenia" typu: zwykła deska, w nieskomplikowany sposób wycięty klocek, czy (co najbardziej skomplikowane na tej liście) po prostu wał z korbą używany w starych studniach (kołowrót).

W każdym razie do typowych i najbardziej znanych maszyn prostych zaliczamy:

Dźwignię dwustronną
Dźwignię jednostronną
Kołowrót
Klin (równię)

 Wszystkie te "maszyny" są stosowane w celu zwiększenia sił działających w pewnych sytuacjach - np. dzięki maszynom prostym można podnieść ciężary, których normalnie nie moglibyśmy podnieść za pomocą naszych mięśni. Maszynami prostymi posługiwali się starożytni do rozłupywania kamieni, podnoszenia ciężkich przedmiotów.

Dziś maszyny proste straciły na znaczeniu praktycznym, gdyż pojawiły się "maszyny skomplikowane", które potrafią znacznie więcej. Jednak w szkolnym kursie fizyki omawia się je, ponieważ są świetną ilustracją podstawowych praw mechaniki - szczególnie zagadnień rozkładu sił i przeniesienia siły z jednego ciała na drugie.