Strojenie instrumentów

Strojenie instrumentów polega takim ustawieniu ich akustyki, że po zagraniu określonego dźwięku będzie miał on wysokość zgodną z wysokością wzorca. Oznacza to, przy graniu określonej nuty wydobyty dźwięk będzie miał ten sam ton podstawowy co wzorzec. 
Jak z tego wynika, prawidłowo nastrojony instrument wydaje dźwięki (oczywiście wpływ na to ma również wykonawca), których tony podstawowe mają ściśle określone częstotliwości

Aktualnie niemal na całym świeci obowiązuje strój równomiernie temperowany. W stroju tym ustalono, że podstawowa częstotliwość tonu, do którego strojone są instrumenty muzyczne odpowiada dźwiękowi a1 (czytaj "a razkreślne") i wynosi 440 Hz. Jeszcze w początkach 20 wieku stosowano strój o częstotliwości a1 równej 435 Hz. 
Pozostałe tony są określane przy wykorzystaniu reguły, że iloraz częstotliwości dwóch położonych obok siebie półtonów równy jest pierwiastkowi 12 stopnia z 2 (więcej informacji - patrz Interwały).

Oczywiście każdy instrument ma "swój" sposób wydobywania tego dźwięku. Jednak w każdym przypadku obowiązuje opisana reguła - ton podstawowy wydobywanego dźwięku musi mieć dokładnie określoną wysokość.

Autor niniejszego artykułu grywa na gitarze klasycznej 6 strunowej i w związku z tym podaje sposób strojenia tylko tego właśnie instrumentu. 

Strojenie gitary

Strojenie do tonu a1

Standardowo (bo w praktyce nie jest to zbyt wygodne) stroimy gitarę do tonu a1 - czyli tak jak inne instrumenty.
W celu nastrojenia gitary tym sposobem przyciska się pierwszą wiolinową struną (tzw. strunę E1) na piątym progu, a następnie w zwyczajny sposób wydobywa się dźwięk uderzając struny koło podstawka. Powinno to doprowadzić do wydobycia dźwięku a1 (o ile gitara jest prawidłowo nastrojona). Jeśli tak wydobyty dźwięk "nie stroi" z dźwiękiem kamertonu (to trzeba ustalić "na ucho"), to trzeba tak kręcić stroikami gitary, aż wydobyte dźwięki będą miały tę samą częstotliwość. Bo dźwięk pierwszej struny przyciśniętej na 5 progu powinien stroić z dźwiękiem kamertonu, dźwiękiem innego instrumentu poprawnie nastrojonego grającego dźwięk a1, lub np. z tym dźwiękiem z głośnika

W dzisiejszych czasach mało kto posiada kamerton (można kupić specjalne małe kamertony gitarowe).  Dlatego częściej zamiast kamertonu, używać można dowolnego instrumentu poprawnie dostrojonego do dźwięku a1 (np. fortepianu, keyboarda, piszczałki, fletu, albo innej, dobrze nastrojonej, gitary).

 

Strojenie gitary do pustych strun

Zamiast do dźwięku kamertonowego, wygodniej jest stroić gitarę nie na piątym progu, ale na pustych strunach. Można to zrobić korzystając z poniższych plików midi.

struny wiolinowe  e - h - g
struny basowe d - a - E

Lub grając dźwięki odpowiednich strun osobno:

E1 | H | G
D | A | E6

A teraz sprawdzenie stroju dla wszystkich strun po kolei: E6_A_D_G_H_E1

Więcej informacji na ten temat w witrynie daktik:

Tabela częstotliwości tonów
akustyka - o tworzeniu się dźwięku w strunach (m.in. strunach gitary)
artykuł o cyfrowych formatach zapisu dźwięku
muzyka grana na gitarze przez autora podręcznika

Strojenie instrumentów >>

Dla gitarzystów  - dział utworów granych na gitarze klasycznej przez autora witryny