Systemy jednostek - wstępKiedyś do pomiaru podstawowych wielkości w różnych krajach, czy wręcz w różnych okolicach tego samego kraju stosowano często mocno różniące się jednostki. Np. długość mierzono najczęściej w stopach. Ale wiadomo - stopa wielkoluda, to nie to samo co stopa dziecka...Dzisiaj większość uczonych i inżynierów z całego wiata posługuje się najczęściej jednolitym systemem jednostek zwanym Układem SI, Systemem SI (od franc. Systeme International d'Unites), lub niekiedy systemem/układem "metrycznym". Układ ten wywodzi się z Francji, jeszcze z czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej.
Reforma systemu SI Od 20 maja 2019Od 20 maja 2019 roku System został gruntownie przebudowany. W porównaniu ze starą wersją (zmienianą z resztą wielokrotnie od czasów pierwszego swojego wydania) mamy teraz gruntowną zmianę filozofii traktowania jednostek fizycznych. Zostały one silnie powiązane z grupą stałych fizycznych - liczbowych. Na szczęście dla praktycznych zastosowań owa reforma nie będzie miała wpływu na nasze codzienne życie. Dalej 1 kg sera będzie zawierał z grubsza tę samą ilość sera. Zmieni się jedynie teoretyczna podstawa dla konstruowania wzorców jednostek.
Jednostki układu SI po reformieJednostka natężenia prądu: Amper w układzie SI Jednostka światłości źródła: Kandela w układzie SI Jednostka temperatury termodynamicznej: Kelwin w układzie SI Jednostka masy: Kilogram w układzie SI Jednostka długości: Metr w układzie SI Jednostka ilości substancji: Mol w układzie SI Jednostka czasu: Sekunda w układzie SI
Spis treści rozdziałów poświęconych jednostkom SI przed reformą
Ostatnie zmiany 22.05.2019 (MD) |