Aktualności fizyczne

Czarne dziury nie istnieją?!...

Festiwal nauki

Bozon Higgsa odkryty!

Ciemna materia i energia

Efekt Casimira

Nobel z fizyki 2008

Ile mamy planet w naszym układzie słonecznym?

Nobel 2007 za gigantyczny magnetoopór

Superkondensator zamiast bateryjek

Czy czarne dziury nie istnieją?

Czarne dziury - twór myślowy pobudzający wyobraźnię tysięcy pisarzy, naukowców, a nawet zwykłych ludzi być może nigdy nie uformował się w materialnym świecie, w kosmosie.

Profesor fizyki na UNC-Chapel Hill w the College of Arts and Sciences Laura Mersini-Houghton, przeprowadziła dokładne obliczenia modelowe tworzenia się czarnych dziur. Z tych obliczeń wynikł zaskakujący wniosek: czarna dziura, jeśli tylko zaczynie się tworzyć, wyparuje!

Jak pisze Mersini-Houghton, "nigdy w życiu nie byłam tak zaszokowana". I dalej "Studiowaliśmy ten problem przez ponad 50 lat, a teraz pojawia się wynik, który daje tak wiele do myślenia". 

Przez dziesiątki lat uważano, że czarne dziury tworzą się jako ostatni etap rozwoju ciężkich gwiazd. Taka gwiazda, zapadająca się pod wpływem własnej grawitacji, miała się tak bardzo ścisnąć, skurczyć, ze ostatecznie stawała się tylko punktem w przestrzeni - punktem nazywanym tez "osobliwością". Ów punkt miała otaczać niewidoczna, choć posiadająca mierzalne rozmiary, otoczka, nazywana horyzontem zdarzeń. Teoria uznawana do tej pory, opracowana przez Stephena Hawkinga, wskazywała co prawda na głównego winowajcę aktualnego "zamieszania" - tzw. "promieniowanie Hawkinga" - dopuszczała możliwość radiacyjnego "parowania" czarnych dziur. Jednak jak do tej pory nie uważano, aby owo parowanie było aż tak intensywne, by tworzenie się osobliwości i horyzontu zdarzeń w ogóle zastopować. Tymczasem dokładne obliczenia profesor Mersini-Houghton wykazują, ze czarna dziura nigdy się nie wytworzy, bo energia wytworzonego podczas zapadania się gwiazdy promieniowania pochłonie całą masę gwiazdy. 

Ciekawe, czy obliczenia profesor Mersini-Houghton zostaną potwierdzone przez innych naukowców. To warto chyba śledzić, bo gdyby wszystko się potwierdziło, mielibyśmy poważny przewrót w astronomii. 

Więcej informacji można znaleźć na stronach:
http://phys.org/news/2014-09-black-holes.html 

Oryginalne obliczenia profesor Mersini-Houghton's ArXiv papers:
— Approximate solutions: arxiv.org/abs/arXiv:1406.1525
— Exact solutions: arxiv.org/abs/arXiv:1409.1837


Mersini-Houghton's ArXiv papers:

— Approximate solutions:arxiv.org/abs/arXiv:1406.1525
— Exact solutions:arxiv.org/abs/arXiv:1409.1837Read more at: http://phys.org/news/2014-09-black-holes.html#jCp

Dodano do serwisu 24.09.2014