Strona główna serwisu | Spis treści podręcznika Fizykon | O witrynie | Kontakt z autorem

Uwagi o statystykach

Statystyki witryny Fizykon.org są rejestrowane przez program Webalizer. Korzysta on z logów systemowych serwera Apache.

Wiarygodność tych danych jest raczej duża, jednak ostateczne wnioski dotyczące oglądalności (klikalności) witryny www.fizykon.org nie są takie oczywiste. Wynika to z kilku powodów.

Dlaczego oglądalność witryny (ew.. podręcznika Fizykon) może być niedoszacowana?

Jest szereg czynników, które powodują, że ilość osób korzystających z witryny jest w istocie większa niż rejestrowana przez serwer. Odnosi się to w szczególności do takich witryn jak niniejsza, ponieważ jest ona rzadziej modyfikowana niż np. strony portali Sieciowych. Oto niektóre przyczyny zaniżające wartość statystyk:

wśród przeglądarek pobierających dane tej witryny wysokie miejsce zajmuje WebCopier oraz TeleportPro. Programy te ściągają całą treść witryny "jak leci" i zapisują ją na dysku twardym użytkownika, co umożliwia przeglądanie tych danych bez łączenia się z Internetem. Oznacza to, że zapewne spora osób "odwiedza" tę witrynę na dyskach twardych, a nie w Sieci i wizyty te nie są rejestrowane przez serwer.
dane witryny są gromadzone na serwerach Proxy, co powoduje, że są dostępne w sposób zbliżony do opisanego w poprzednim punkcie.
strony internetowe można bez problemu zapisywać na dysku przez każdego użytkownika. W szczególności uczniowie i nauczyciele korzystający z podręcznika Fizykon mogą oglądać "całymi klasami" treści zapisywane na dyskach w szkolnych pracowniach.
starsze wersje podręcznika są umieszczone w obszarze witryny www.nauka.pl . Ich oglądalność jest nieznana.
wszyscy użytkownicy znajdujący się za firewallem, czy korzystający z jednego połączenia sieciowego są "widziani" jako jeden użytkownik.

Czynniki wpływające na większą niż w rzeczywistości wartość niektórych danych statystycznych

Są również pewne efekty, które powodują, że witryna może w statystykach wyglądać lepiej niż w rzeczywistości. Oto one:

ten sam użytkownik może być rejestrowany spod różnych numerów IP (czyli np. dla modemowych połączeń przez numer 202122) - jest wtedy "widziany" w statystykach jako inna osoba. Niestety, nie wiadomo jak wielu jest autentycznie unikalnych użytkowników, ponieważ w Polsce aktualnie dość mało osób posiada stały numer IP. Z tego powodu rejestrowana przez system liczba unikalnych użytkowników może być przeszacowana (z dokładnością do niedoszacowań opisanego w rozdziale poprzednim).
część danych generowana jest przez automaty (tzw. roboty), czyli specjalne programy wyszukujące i indeksujące zawartość Internetu.
są programy, które automatycznie (bez udziału użytkownika) ściągają dane na dysk, co nie oznacza, że muszą być później oglądane (w Internet Eksplorerze funkcja ta nazywa się "udostępnij w trybie offline", lub "Synchronizacją") - z drugiej strony ta sama funkcja może powodować niedoszacowanie tych statystyk (patrz rozdział wcześniejszy). Trudno jest określić, który z tych efektów ma większe znaczenie.
odświeżenie strony (np. poprzez wciśnięcie w IE klawisza F5) powoduje ponowne pobranie strony i zaliczenie jej jako nowej tzw. "odsłony", mimo że cały czas przegląda ją ten sam użytkownik.

Podsumowanie dyskusji na temat statystyk witryny.

Wynika stąd, że trudno byłoby dokładnie określić ilość użytkowników witryny jednak błąd statystyk nie jest duży. Nie sądzę aby przekraczał 10% (choć w dużym stopniu jest też zależny od tego jaki parametr wyznaczamy).